• Tüm Kategoriler
  • Yetkin Yayınları UYGULAMALI VE İÇTİHATLI CEZA MUHAKEMESİ KANUNU (2 CİLT) İbrahim ŞAHBAZ

   Fiyat:
   2.400,00 TL
   İndirimli Fiyat (%15) :
   2.039,00 TL
   Kazancınız 361,00 TL
   3

   Bu çalışmada, ceza muhakemesi konusunda hemen herkesin kendisine gerekli olabilecek bir şeyleri bulabileceği düşünülmüştür. Öğreti ile uygulama bir araya getirilmeye ve özgün görüş ortaya konmaya çalışılmıştır.
   Yasada gerçekleştirilen sık değişiklikler dikkate alınarak her madde altına madde gerekçesi yazılmamış, ancak açıklamalarda madde gerekçelerine ilgisi oranında yer verilmiştir.
   İçtihatlar, maddelerle ilgili açıklamalardan sonra, yeniden eskiye doğru sıralandırılmıştır. Böylece, zaman içerisinde içtihat değişiminin izlenmesi, maddelerde meydana gelen değişikliklere göre de içtihatların farklı olması gösterilmek istenmiştir.
   Siyah puntolu yazılarla, okuyucunun aradığı örnek içtihadı bulmasına kolaylık sağlanmaya çalışılmıştır. Birbirine benzer kararlar vardır; ancak, bu kararlarda siyah puntolarla benzeri kavramlara yer verilmiş olsa da, içerikleri farklı olduğu için, okuyucunun benzeri siyah puntolu içtihatları okumalarında yarar var.
   Bölge Adliye Mahkemelerinin faaliyete geçmesinden sonra temyizin sınırı dikkate alındığında, önceki içtihatlardan birçoğunun (yasa yararına bozma yoluyla verilebilecek kararlar hariç) yeniden verilmesi mümkün olmayabilir. Ancak, buradaki içtihatların tüm mahkemelerce dikkate alınması ve bunlardan yararlanılması devam edeceği için, geçiş dönemi de düşünülerek, farklı içtihatlara yer verilmiştir. Çünkü, içtihatların, yasada değişiklikler olsa da, hukukçuların tecrübeleriyle oluşturuldukları dikkate alındığında, zaman içerisinde dikkate alınması gerekebilir.
   İçtihatların birden fazla maddeyle ilgili olması halinde, okuyucunun bunlara en seri biçimde ulaşabilmesi amacıyla, ilgili maddelerin altında yer alması sağlanmaya çalışılmıştır. Ancak, maddelerden birinde olmayan içtihat, sayfa sayısını artırmamak için en fazla ilgili olan madde altına alındığından, okuyucu içtihadı yer almasını düşündüğü maddede bulamazsa, ilgili diğer maddelerden birinin altında bulması mümkündür. Örneğin yetersiz gerekçeyle ilgili, içtihatları, 34, 230, 232 ve 289 ncu maddelerde bulmak mümkündür.
   İçtihatların büyük çoğunluğu, Bölge Adliye Mahkemeleri faaliyete geçinceye kadar, yürürlük yasası hükmü gereğince (5320, m.8), 1412 sayılı CYY’nın bir kısım maddeleri yürürlükte olduğundan (1412, m.305-326), 1412 sayılı yasa hükümleriyle ilgilidir. Okuyucunun bunu göz önünde bulundurması gerekmektedir. Ancak geçiş dönemi dikkate alınarak, 1412 sayılı Yasa ile ilgili olsalar da, içtihatlar, yeni yasa maddesinin altında içtihatlar başlığı altında verilmeye çalışılmıştır.
   Yasalarda gerçekleştirilen sık değişiklikler nedeniyle, tüm maddelerle ilgili bir çalışmada, dikkatten kaçan hususlar olabilmektedir. Ancak, bu eser yayımlanana kadar azami titizlik gösterilmeye çalışılmıştır.
   Kitapta sadece Yargıtay içtihatları değil, İnsan Hakları Avrupa Mahkemesi ve Anayasa Mahkemesi kararları da mümkün mertebe aktarılmaya çalışılmıştır.
   Tüm çalışmalarım boyunca sabırlarından dolayı, eşim Özden ile oğlum Ali ve kitabın basımını üstlenen Yetkin A.Ş. yetkilisi Sayın Muharrem Başer ve Yetkin Yayınevi çalışanlarına teşekkür ederim.
   Herkese yararlı olması dileğiyle…
   Kitap Künyesi
   Yazar    İbrahim ŞAHBAZ
   Baskı Tarihi    2020/09
   Baskı Sayısı    1
   Boyut    16x24 cm (Standart Kitap Boyu)
   Cilt    Sert Kapak (İplik Dikiş)
   ISBN 978-605-05-0650-1

   Diğer Özellikler
   Stok Kodu9786050506501
   MarkaYetkin Yayınevi
   Stok DurumuVar
   9786050506501
                                                                                                                                                         

   PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.