• Tüm Kategoriler
  • Yetkin Yayınları TAŞINMAZ SATIŞ VAADİ SÖZLEŞMESİ VE YÜKLENİCİNİN (DEVİR) TEMLİKİ İŞLEMİNDEN KAYNAKLANAN UYUŞMAZLIKLAR

   Fiyat:
   450,00 TL
   İndirimli Fiyat (%10,2) :
   404,00 TL
   Kazancınız 46,00 TL
   3
   GH059
   Taşınmaz Satış Vaadi Sözleşmesi ve Yüklenicinin Temliki İşleminden Kaynaklanan Davalar
   İzzet KARATAŞ


   Taşınmaz satış vaadi sözleşmeleri toplum hayatında sıkça başvurulan sözleşme türlerindendir. Türk hukuk uygulamasında da önemli bir yeri vardır.
   Tapu işlemlerinin gerektirdiği uzun ve bıktırıcı şekle ilişkin merasimlerden uzak oluşu ve bu halin getirdiği kolaylık, halkın ihtiyacına cevap vermesi, satış vaadi sözleşmesine sıkça başvurulmasının önemli nedenidir. 
   Hukuk davaları arasında sayıca önemli bir yer tutan bu konuda yayınlanmış çok değerli eserler bulunmaktadır. Fakat, özellikle yüklenicinin ister adi yazılı sözleşme ile isterse satış vaadi sözleşmesi yaparak şahsi hakkını üçüncü kişiye temlik (devir) etmesi ve bunun neden olduğu davalar, konunun en az incelenen boyutudur. Yaptığım bu tespit beni elinizdeki kitabı derlemeye zorlamış, taşınmaz satış vaadi sözleşmesi ile yüklenicinin temliki işleminden kaynaklanan uyuşmazlıklar aynı çatı altında sunulmaya çalışılmıştır. Bunun sonucu olarak, temlik (devir) alan üçüncü kişilerin hakları bir bakıma arsa sahibi ile yüklenici arasındaki arsa payı karşılığı inşaat yapım sözleşmesinin ifa ile bitmesine bağlı olduğundan kitapta, eser sözleşmesinden kaynaklanan ilişkilerde arsa sahibi ve yüklenicinin hak ve borçlarının neler olduğu hususuna da yer verilmiştir. Konunun anlatılan bu sunuş biçimi zorunlu bazı tekrarlara da neden olmuştur. Fakat, aynı konu tekrar edilse bile okuyucuya değişik anlatımla sunulmaya gayret edilmiş, bağlantılı sayfa numaraları da dip notlarda gösterilmiştir.
   Kitabın ilk baskısı 2009 yılında yapılmıştır. İlk baskının tükenmesinden sonra mevzuatta önemli değişikler olmuştur. Değerli okuyucuların ısrarla talep etmeleri üzerine, mevzuattaki değişiklikler dikkate alınarak kitap yeniden gözden geçirilmiş ve güncelleştirilmiş, varsa daha yeni tarihli Yargıtay kararlarına da yer verilmişti
   Kitap Künyesi
   Yazar    İzzet KARATAŞ
   Baskı Tarihi    2021/02
   Baskı Sayısı    2
   Boyut    16x24 cm (Standart Kitap Boyu)
   Cilt    Karton kapak
   Sayfa Sayısı    468
   Diğer Özellikler
   Stok Kodu9786050507546
   MarkaYetkin Yayınevi
   Stok DurumuVar
   9786050507546
                                                                                                                                                         

   PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.