• Tüm Kategoriler
  • Yetkin Yayınları HUKUK GENEL KURULU EMSAL KARARLAR VE İÇTİHATI BİRLEŞTİRME KARARLARI Mehmet KÜRTÜL

   Fiyat:
   2.500,00 TL
   İndirimli Fiyat (%15) :
   2.124,00 TL
   Kazancınız 376,00 TL
   3
   Yargıtay, adliye mahkemelerince verilen ve kanunun başka bir adli yargı merciine bırakmadığı karar ve hükümlerin son inceleme merciidir (Anayasa m.154/1). Anayasadaki görev tanımına uygun şekilde Yargıtay’ın hukuki denetim yapmak ve hukukun tüm ülkede eşit şekilde uygulanmasını sağlamak üzere iki temel işlevi vardır. Bir hukuk kuralının benzer olaylarda değişik biçimlerde yorumlanması eşitlik ilkesini bozar ve bireylerin hukuk sistemine olan güvenini zedeler. Bu nedenle Yargıtay’ın en önemli görevi ve topluma karşı en büyük sorumluluğu, hukuki güvenliği, kanun önünde eşitliği ve hukuki öngörülebilirliği sağlamak amacıyla içtihat birliğini gerçekleştirmektir.
   Yargıda Şeffaflığa İlişkin İstanbul Bildirgesi’nin 7’nci maddesinde veciz şekilde belirtildiği üzere, “Hukukun ve hukuki ilkelerin tutarlı biçimde yorumlanması, adaletin yerine getirilmesinin temel bileşenidir.” Hukukun asli kaynaklarına güvenilir ve kolay erişim sağlanamazsa hâkimler, avukatlar ve kamu idareleri de dâhil olmak üzere davanın tarafları açıkça anlaşılır bir rehberlikten yoksun kalır. Kararların yayınlar yoluyla kamunun incelemesine sunulması, aynı zamanda kanunların uygulanmasını düzenli hâle getirir, yargı kararlarını daha öngörülebilir ve tutarlı kılar, böylelikle adaletin kalitesini daha çok yükseltir.
   Hukuk Genel Kurulu içtihatları ise hukuk daireleri, bölge adliye mahkemeleri ve ilk derece mahkemeleri bakımından yol gösterici olmanın yanı sıra halkın, basının, sivil toplum kuruluşlarının, avukatların ve hukukçu akademisyenlerin dikkatle takip ettiği ve incelediği kararlardır. Bu nedenle Hukuk Genel Kurulu Başkan ve üyeleri ile tetkik hâkimlerinin engin bilgi birikimleri ile zengin mesleki deneyimlerinin ürünü olan kararların yayınlanmasının hem Yargıtay’ın içtihat birliğini sağlama görevini yerine getirmesi hem de adaletin kalitesinin daha çok yükseltilmesi bakımından büyük bir önem taşıdığını düşünüyorum.
   “2017-2020 Yılları Hukuk Genel Kurulu Emsal Kararları ve İçtihadı Birleştirme Kararları” isimli bu eserin hazırlanmasında ve kararların verilmesinde emeği geçen başta Yargıtay Birinci Başkan Vekili ve Hukuk Genel Kurulu Başkanı Sayın Mehmet Kürtül’e, Hukuk Genel Kurulunun çok değerli üyelerine, kıymetli tetkik hâkimlerine ve fedakâr personeline teşekkür ederim.
   Bu eserin hukukçulara faydalı olmasını dilerim.
   Yazar    Mehmet KÜRTÜL
   Baskı Tarihi    2020/12
   Baskı Sayısı    1
   Boyut    16x24 cm (Standart Kitap Boyu)
   Cilt    Sert Kapak (İplik Dikiş)
   Sayfa Sayısı    3263
   Diğer Özellikler
   Stok Kodu9786050507218
   MarkaYetkin Yayınevi
   Stok DurumuVar
   9786050507218
                                                                                                                                                         

   PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.