• Tüm Kategoriler
  • Yargı Hukuku Uğur Yiğit, İlhami Öztürk Adalet Yayınevi

   Fiyat:
   195,00 TL
   İndirimli Fiyat (%14,9) :
   166,00 TL
   Kazancınız 29,00 TL
   3

   Yargı; hâkim, savcı, raportör, zabıt kâtibi, mübaşir ve diğer görevliler, mahkemeler, daireler, kurullar, savcılıklar ve adliyeler gibi kurumlar ve bunların yönetimden oluşur. Bunların bir araya gelip işlemesiyle yargılama ve adalet hizmeti sunumu yapılır.

   Yargı görevlileri; sayıları yüz binin üzerinde olan bu görevliler başta Anayasa olmak üzere Hâkimler ve Savcılar Kanunu, Hâkimler ve Savcılar Kurulu Kanunu, Anayasa Mahkemesi, Yargıtay ve Danıştay, Uyuşmazlık, Bölge Adliye Mahkemeleri, Bölge İdare Mahkemeleri kuruluş kanunları, Devlet Memurları Kanunu ve diğer birçok farklı kanunlara tabidir. Yargı görevlilerinin tabi oldukları yasal düzenleme farklılıklarına koşut olarak nitelik ve atanmaları, özlük hakları, inceleme, disiplin ve adli soruşturma ve kovuşturma usulleri ile disiplin cezaları da farklılık arz etmektedir.

   Yargı kurumları; adliyeler, mahkemeler ve savcılıklar olarak günde yüz binlerce insana adalet hizmeti sunulan yerlerdir. Adalet Bakanlığı UYAP anlık istatistiklerine göre 2020 Mayıs ayı itibarıyla Cumhuriyet başsavcılıkları, ceza ve hukuk mahkemeleri, idare ve vergi mahkemeleri ve icra dairelerindeki toplam dosya sayısı otuz milyonun üzerindedir. Bu sayıya Yargıtay, Danıştay, Anayasa Mahkemesi ve diğer yargı kurumlarındaki dosya sayılarını dâhil etmediğimizde bile mevcut rakamlar muazzam bir dosya sayısı ile karşı karşıya kaldığımızı bize gösteriyor. Her uyuşmazlığın en az iki tarafı olduğu gerçeğinden hareket edersek, yargı kurumlarına gidip gelen, buradaki görevlilerle bir şekilde ilişkiye giren insan sayısı altmış milyon gibi bir rakama ulaşmaktadır. Dolayısıyla “Yargı” oldukça geniş bir halk kesimine doğrudan ve hayati haklarını ilgilendiren bir hizmet sunmaktadır.
   Stok Kodu    :    9786257088732
   Boyut    :    16x24
   Sayfa Sayısı    :    623
   Basım Yeri    :    Ankara
   Basım Tarihi    :    2020 Temmuz
   Kapak Türü    :    Karton Kapak
   Dili    :    Türkçe

   Diğer Özellikler
   Stok Kodu9786257088732
   MarkaAdalet Yayınevi
   Stok DurumuVar
   9786257088732
                                                                                                                                                         

   PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.