• Tüm Kategoriler
  • Seçkin Yayınları Türkiye'de İşsizlik ve Enflasyon İlişkisi Teori – Tarihsel Gelişim – Analiz Selim Yıldırım

   Fiyat:
   30,00 TL
   İndirimli Fiyat (%10) :
   27,00 TL
   Kazancınız 3,00 TL
   3

   Enflasyon ve işsizlik, oldukça yakından izlenen ekonomik göstergelerden ikisidir. Bunun temelinde enflasyon ve işsizlik göstergelerinin politika yapıcılar için öneminin yanı sıra ekonomi teorisindeki yeri yatmaktadır. Bu bağlamda iki gösterge arasındaki ilişki oldukça önemlidir. Ekonomik modeller için reel sektörle para piyasaları arasında bağlantı genelde bu iki gösterge arasındaki ilişkiyi belirten Phillips eğrisi denklemi ile kurulur. Ayrıca bu iki değişkenin ilişkisi ekonomik istikrarın sağlamasında önemli rol oynamaktadır.

   Enflasyon ve işsizlik arasındaki ilişkinin geleneksel olarak ters yönlü ve doğrusal olmayan şekilde gerçekleştiği kabul edilmektedir. Bununla birlikte, bu ilişki ilk bakışta göründüğünden daha karmaşıktır ve Phillips tarafından ortaya konulduktan sonra birkaç kez bozulmuştur. Bu çalışmada Türkiye'de Phillips eğrisinin geçerliliği analiz edilmiştir.

   Birinci bölümde Phillips eğrisin teorik gelişimi incelenmiştir. Bu konu ile ilgili ilk çalışmalar, Phllips'in katkısı, eğrinin enflasyon ve işsizlik arasındaki ters yönlü ilişkiye dönüşümü ele alınmıştır. Daha sonra Phillips eğrisinin farklı zaman ufuklarındaki davranışı ile ilişkili tartışmalara yer verilmiştir. İkinci bölümde ele alınan göstergelerin Türkiye ekonomisindeki gelişlimi hem tarihsel olarak hem de istatistiksel yöntemlerle incelenmiştir. Son bölümde ise Türkiye ekonomisi verileriyle Philllips eğrisi analiz edilmiştir.
   Konu Başlıkları
   Enflasyon ve İşsizlik İlişkisi
   Türkiye Ekonomisinde İşsizlik, Enflasyon ve Faiz
   Türkiye Verileriyle Phillips Eğrisinin Analizi
   Stok Kodu    :    9789750260186
   Boyut    :    16x24
   Sayfa Sayısı    :    188
   Basım Yeri    :    Ankara
   Basım Tarihi    :    2020
   Kapak Türü    :    Karton Kapak
   Dili    :    Türkçe
    
   Diğer Özellikler
   Stok Kodu9789750260186
   MarkaSeçkin Yayınları
   Stok DurumuVar
   9789750260186
                                                                                                                                                         

   PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.