• Tüm Kategoriler
  • Seçkin Yayınları Tereke Davaları Filiz Berberoğlu Yenipınar

   Fiyat:
   610,00 TL
   İndirimli Fiyat (%10,2) :
   548,00 TL
   Kazancınız 62,00 TL
   3
   Kitap Hakkında
   Kitabın Künyesi
   İçindekiler
   Ölüm anı itibarıyla terekedeki (taşınır veya taşınmaz) mal ve hakların tespit edilmesi gerekir. Miras ortaklığında mirasçıların birlikte hareket etmeleri zorunluluğu, işlemleri, kullanım ve idareyi birlikte yapmaları, mirasçılar arasında anlaşmazlık bulunması veya bu konularda anlaşamamaları halinde hakim, miras ortaklığı adına gerekli işlemleri yapmak, dava açmak, açılmış veya açılacak davaları takip etmek üzere, mirasçılardan biri veya bir kaçının isteği üzerine mirasın paylaşımına kadar görev yapmak üzere miras ortaklığına bir temsilci atayabilir. Miras ortaklığına temsilci atanması isteğinde husumet, miras bırakanın tüm mirasçılarına yöneltilmelidir.
   Ölüm tarihinde miras bırakanın ödemeden aczi açıkça belli veya resmen tespit edilmiş ise miras reddedilmiş sayılır. Mirasçılar zımnen mirası kabul etmiş duruma düşmüş olmadıkça her zaman murisin ödemeden aczinin tespitini isteyebilir. Türk Medeni Kanunu'nun 606. maddesinde belirtilen süre bu davada uygulanmaz. Dava alacaklılara husumet yöneltilerek görülür. Bu davada yetkili mahkeme ise alacaklıların davanın açıldığı zamandaki ikametgahı mahkemesidir. Ayrıca bu davada mirasın reddi yetkisini içeren özel vekaletname sunulması da zorunludur.
   Tereke davalarının konularına göre tasniflenerek anlatıldığı çalışmanın yeni baskında da; yargı yerinin belirlenmesi, terekenin tespiti, teslimi, korunması, taksimi, resmi tasfiyesi, cezai sorumluluk konularına, uygulama örnekleri ile güncel Bölge Adliye Mahkemesi ve Yargıtay kararları ışığında yer verilmiştir.

   Barkod : 9789750279218

   Yayın Tarihi : 2022 Eylül

   Kapak Türü : Karton Kapak

   Kağıt Türü : I.Hamur

   Baskı Sayısı : 3

   Sayfa Sayısı : 502

   Ebat : 16x23,5

   Takım :

   Dili : Türkçe

   Diğer Özellikler
   Stok Kodu9789750279218
   MarkaSeçkin Yayınları
   Stok DurumuVar
   9789750279218
                                                                                                                                                         

   PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.