• Tüm Kategoriler
  • Seçkin Yayınları Cevap ve Düzeltme Hakkı, İnternette Erişimin Engellenmesi, Unutulma Hakkı Cengiz Apaydın

   Fiyat:
   165,00 TL
   İndirimli Fiyat (%12,1) :
   145,00 TL
   Kazancınız 20,00 TL
   3
   Cevap ve Düzeltme Hakkı, İnternette Erişimin Engellenmesi, Unutulma Hakkı Cengiz Apaydın Seçkin Yayınları


   asın, Televizyon ve Radyo Yayınlarında Cevap ve Düzeltme Hakkı, İnternette Erişimin Engellenmesi, Unutulma Hakkı, Ceza Hukuku Monografileri - Cengiz Apaydın

   İfade özgürlüğü, halkın haber alma hakkı ve unutulma hakkı ile insan hak ve özgürlüklerinin demokratik toplumun gereklerine uygun hale getirilmesi bireysel ve toplumsal gelişme için çok önemlidir. Kişilerin bilgiye ve kendilerini ifade etmeye erişimi esas olup, devletin görevi özgürlükler arasında yargı yoluyla denge kurmaktır. Çağdaş ülkelerin çoğunda; iftira, onur, şeref ve saygınlığı zedeleyici söz ve beyanlar, müstehcen içerikli söz, yazı, resim ve açıklamalar, savaş kışkırtıcılığı, hukuk düzenini cebir yoluyla değiştirmeye yönelen, nefret, ayrımcılık, düşmanlık ve şiddet yaratmaya yönelik olan ifadeler düşünce özgürlüğü kapsamında değerlendirilmemekte, suç sayılmak suretiyle cezalandırılmaktadırlar.

   Cevap ve düzeltme hakkı, kişisel verilerin korunması, özel hayatın gizliliği, düşünceyi açıklama özgürlüğü, halkın haber alma özgürlüğü ve iletişim özgürlüğü gibi temel insan haklarını korumayı amaçlayarak özgürlük alanlarını genişletme olanağı sağlamaktadır. Haber verme hakkının hukuka uygun bir biçimde kullanılabilmesi için, haber gerçek olmalı, haber güncel olmalı, haberin verilmesinde kamu yararı bulunmalı ve haberin veriliş biçimi ile özü arasında düşünsel bir bağ bulunmalıdır. Bu unsurlar eleştiri hakkı yönünden de geçerlidir. Yani eleştirinin olabilmesi için, yazının gerçek olgulara dayanması, güncel bulunması ve bu haberin verilmesinde kamu yararı bulunması koşullarına bağlıdır. Cevap ve düzeltme hakkı, kendileri hakkında gerçek dışı bilgiler içeren ya da kişilik haklarını ihlal eden yayınlara karşı gerçek veya tüzel kişileri koruma işlevinin yanında halkın objektif ve doğru haber alma hakkı arasında bir dengeyi gerektirmektedir. Unutulma hakkı ile hakkında olumsuz haberler yapılan kişi yeni bir sayfa açarak kendisini maddi ve manevi olarak geliştirme imkânı elde edilecektir. Unutulma hakkı ile geçmişten gelen olumsuzlukların geleceği şekillendirmesi engellenecektir.
   Konu Başlıkları Genel Olarak Cevap ve Düzeltme Hakkı
    Basın Kanunu Kapsamında Cevap ve Düzeltme Hakkı   Radyo ve Televizyon Yayınlarında Cevap ve Düzeltme Hakkı
     Türkiye Radyo ve Televizyon Kanunu Kapsamında Cevap ve Düzeltme Hakkı
     İnternette İçeriğin Yayından Çıkarılması, Engellenmesi ve Unutulma Hakkı
     Dilekçe, İddianame ve Mahkeme Karar Örnekleri
   Stok Kodu    :    9789750260230
   Boyut    :    16x24
   Sayfa Sayısı    :    544
   Baskı    :    1
   Basım Tarihi    :    Haziran 2020
    
   Diğer Özellikler
   Stok Kodu9789750260230
   MarkaSeçkin Yayınları
   Stok DurumuVar
   9789750260230
                                                                                                                                                         

   PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.