• Tüm Kategoriler
  • Seçkin Yayınları Açıklamalı– İçtihatlı 4483 ve 2547 Sayılı Kanunlara Göre Kamu Personeli Ceza Soruşturma Usulü İbrahim Pınar, Öner Çalışkan

   Fiyat:
   285,00 TL
   İndirimli Fiyat (%10,5) :
   255,00 TL
   Kazancınız 30,00 TL
   3
   1982 Anayasasının kamu hizmeti görevlilerinin görev ve sorumluluklarını düzenleyen 129'uncu maddesinin son fıkrasında "memurlar ve diğer kamu görevlileri" hakkında işledikleri iddia edilen suçlarından ötürü ceza kovuşturması açılmasının, kanunla belirlenen istisnalar dışında, kanunun gösterdiği idari merciin iznine bağlı olduğu hükmü yer almıştır. Bu hüküm, memurları kapsayan özel soruşturma ve izin sisteminin Anayasal dayanağını oluşturmaktadır.

   CMK'ya göre, ilk soruşturmaya tabi bir suç işlendiğinde önce savcı tarafından hazırlık soruşturması yapılır. Bundan sonra da gerek görülürse mahkeme huzurunda yapılan son soruşturmaya geçilir. Suçun ortaya çıkmasından hükmün kesinleşmesine kadar, sanık hakkında yapılacak bütün işlemlerin adli makamların görev ve yetkileri içinde olması genel kuraldır. Fakat, yasa koyucu memurlar hakkında bu kuraldan ayrılarak ayrı bir yöntem benimsemiştir. Bu Yöntem, 657 sayılı Kanun kapsamındaki memurlar ve diğer kamu görevlileri için 4483 sayılı Kanunda, akademik personel için ise 2547 sayılı Kanunun 53/c maddesinde düzenlenmiştir.

   Kitapta, öncelikle 4483 sayılı Kanunda yer alan özel soruşturma usullerinin uygulamada yerleşik içtihatlar da dikkate alınarak incelenmesine çalışılmış, memurlar ve diğer kamu görevlisi kavramları gerek idare hukuku gerekse ceza hukuku ilkeleri çerçevesinde açıklanmıştır.

   Kitabın ikinci bölümü; 2547 sayılı Yükseköğretim Yasasının 53. maddesinin (c) fıkrasında yer alan, yükseköğretim personelinin görevleri dolayısıyla ya da görevlerini yaptıkları sırada işledikleri ileri sürülen suçlar hakkında yapılacak ceza soruşturmasına ilişkin usul ve esasların açıklanmasına ayrılmıştır.

   Konu Başlıkları
   Memurlar ve Diğer Kamu Görevlileri Kavramı
   Soruşturma İzni ve Yetkili Mercii
   Ön İnceleme
   Görevden Kaynaklanan Suç
   İtiraz
   İlk Soruşturma – Son Soruşturma
   Görevden Uzaklaştırma
   Men–i Muhakeme – Lüzum–u Muhakeme Kararları
   Yargı Kararları

   Stok Kodu    :    9789750261534
   Boyut    :    16x24
   Sayfa Sayısı    :    695
   Basım Yeri    :    Ankara
   Basım Tarihi    :    2020 Eylül
   Kapak Türü    :    Karton Kapak
   Dili    :    Türkçe
    
   Diğer Özellikler
   Stok Kodu9789750261534
   MarkaSeçkin Yayınları
   Stok DurumuVar
   9789750261534
                                                                                                                                                         

   PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.