• Tüm Kategoriler
  • Seçkin Yayınevi: Önalım Hakkı Erhan Günay

   Fiyat:
   550,00 TL
   İndirimli Fiyat (%10,4) :
   493,00 TL
   Kazancınız 57,00 TL
   3
   Tapulu taşınmaz mülkiyetine ilişkin devir hakkının kısıtlamalarından sayılan önalım hakkına ilişkin uyuşmazlıkların incelendiği kitabın birinci bölümünde, önalım hakkının tanımı, hukuki niteliği, amaç ve kullanılmasındaki kurallar tüm boyutlarıyla incelenmiştir. İkinci bölümde, önalım davalarının yargılama süreci ve usul hukukuna ilişkin kurallara yer verilmiştir. Üçüncü bölümde, önalım davalarında muvazaa, özellikle satış işleminde ve satış bedelinde muvazaa konusu ayrıntılarıyla anlatılmıştır. Dördüncü bölümde, önalım hakkının kullanılmasındaki engeller, özellikle fiili paylaşım, feragat, kesin hüküm ve hakkın kötüye kullanılması yönüyle anlatıma yer verilmiştir. Beşinci bölümde, sözleşmeden doğan önalım hakkı, Türk Medeni Kanunu ve Türk Borçlar Kanunu yönüyle ifade edilmiştir. Altıncı bölümde, soru ve yanıtlı önalım sorunları özetlenmiştir.
   Kitabın ek bölümünde ise, önalım hakkının kullanılması, feragat, muvazaa, fiili paylaşım, süre ve bedelin depo ettirilmesiyle ilgili Yargıtay HGK, Özel Daire (14.HD) ve Bölge Adliye Mahkemesi kararlarından güncel tarihli olanlar seçilerek kitaba alınmıştır.
   Öte yandan önalım davasına ilişkin yargılama sürecinde, HMK'nın ilgili hükümleri yönüyle dikkate alınması gereken usul işlemlerine değinilmiş ve yargı kararıyla anlatım desteklenmiştir.
   Ayrıca bu baskıda; Toprak Koruma ve Arazi Kullanımı Kanunu'na 6537 sayılı Kanun'la eklenen, tarımsal arazilerin satılması halinde sınırdaş tarımsal arazi maliklerinin sahip oldukları önalım hakkına ve ilgili yargı kararlarına da yer verilmiştir.

   Barkod : 9789750291210

   Kapak Türü : Karton Kapaklı

   Baskı Sayısı : 5

   Ebat : 16x24

   Dili : Türkçe

   Yayın Tarihi : Mart 2024

   Kağıt Türü : I.Hamur

   Sayfa Sayısı : 440

   Takım :

   Diğer Özellikler
   Stok Kodu9789750291210
   MarkaSeçkin Yayınları
   Stok DurumuVar
   9789750291210
                                                                                                                                                         

   PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.