• Tüm Kategoriler
  • Seçkin Yayınevi: Önalım Hakkı Erhan Günay

   Fiyat:
   200,00 TL
   İndirimli Fiyat (%10,5) :
   179,00 TL
   Kazancınız 21,00 TL
   3
   Tapulu taşınmaz mülkiyetine ilişkin devir hakkının kısıtlamalarından sayılan önalım hakkına ilişkin uyuşmazlıkların incelendiği kitabın birinci bölümünde, önalım hakkının tanımı, hukuki niteliği, amaç ve kullanılmasındaki kurallar tüm boyutlarıyla incelenmiştir. İkinci bölümde, önalım davalarının yargılama süreci ve usul hukukuna ilişkin kurallara yer verilmiştir. Üçüncü bölümde, önalım davalarında muvazaa, özellikle satış işleminde ve satış bedelinde muvazaa konusu ayrıntılarıyla anlatılmıştır. Dördüncü bölümde, önalım hakkının kullanılmasındaki engeller, özellikle fiili paylaşım, feragat, kesin hüküm ve hakkın kötüye kullanılması yönüyle anlatıma yer verilmiştir. Beşinci bölümde, sözleşmeden doğan önalım hakkı, Türk Medeni Kanunu ve Türk Borçlar Kanunu yönüyle ifade edilmiştir. Altıncı bölümde, soru ve yanıtlı önalım sorunları özetlenmiştir.
   Kitabın ek bölümünde ise, önalım hakkının kullanılması, feragat, muvazaa, fiili paylaşım, süre ve bedelin depo ettirilmesiyle ilgili Yargıtay HGK, Özel Daire (14.HD) ve Bölge Adliye Mahkemesi kararlarından güncel tarihli olanlar seçilerek kitaba alınmıştır.
   Öte yandan önalım davasına ilişkin yargılama sürecinde, HMK'nın ilgili hükümleri yönüyle dikkate alınması gereken usul işlemlerine değinilmiş ve yargı kararıyla anlatım desteklenmiştir.
   Ayrıca bu baskıda; Toprak Koruma ve Arazi Kullanımı Kanunu'na 6537 sayılı Kanun'la eklenen, tarımsal arazilerin satılması halinde sınırdaş tarımsal arazi maliklerinin sahip oldukları önalım hakkına ve ilgili yargı kararlarına da yer verilmiştir.
   Yayın Tarihi    2020 Aralık
   Barkod    9789750264504
   Yayınevi    Seçkin
   Baskı Sayısı    3
   Cilt Tipi    Amerikan Cilt
   Kağıt Türü    1. Hamur
   Yazarlar    Erhan Günay
   Diğer Özellikler
   Stok Kodu9789750264504
   MarkaSeçkin Yayınları
   Stok DurumuVar
   9789750264504
                                                                                                                                                         

   PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.