• Tüm Kategoriler
  • Seçkin Yayınevi Mecelle–i Ahkâm–ı ʿAdliyye (Ciltli) Yaşar Güçlü

   Seçkin Yayınevi Mecelle–i Ahkâm–ı ʿAdliyye (Ciltli) Yaşar Güçlü
   Görsel 1
   Fiyat:
   165,00 TL
   İndirimli Fiyat (%4,2) :
   158,00 TL
   Kazancınız 7,00 TL
   158.00 www.garantikitabevi.com
   3
   Mecelle-i Ahkâm-ı Adliyye 1868-1876 yılları arasında Fransız Medeni Kanunu'nun tercüme edilerek yürürlüğe konulması yönündeki eğilime rağmen, İslam hukuku esaslarına göre ağırlıklı olarak Hanefi Mezhebi hukukçularının içtihatları dikkate alınarak Ahmet Cevdet Paşa'nın başkanlığını yürüttüğü Mecelle Cemiyeti'nce fıkıh kitaplarından derlenerek hazırlanan ve yürürlüğe konulan; borçlar hukuku, eşya hukuku ve usul hukuku ile ilgili hükümler içeren; hukukun genel kaidelerinin yer aldığı bir mukaddime ile on altı kitaptan oluşan 1851 maddelik, Osmanlı İmparatorluğu'nun ilk Medeni Kanunu'dur.
   1926 yılına kadar resmen yürürlükte kalan ve uygulanan Mecelle sadece bir kanun kitabı olmayıp, Osmanlı medeniyetinin zenginliğini ve üstün hukuki altyapısını gösteren nadide eserlerden biridir. Mecelle modern kanun üslubu ile klasik fıkıh usulünü bir araya getirerek, kanun maddelerinin altına fıkıh kitaplarından örnekler koyarak özgün bir şekil ortaya koymuştur. Dil açısından da dikkate değer bir mükemmellik ve şiirselliğe sahip olduğunu söylemek abartı olmayacaktır.
   Bu çalışmada; Osmanlı İmparatorluğu ve İslam hukukuyla ilgilenen başta hukukçular ve tarihçiler olmak üzere tüm okurlara Mecelle'yi okuma ve inceleme imkanı sağlamak için Mecelle'nin, Osmanlı alfabesiyle yazılmış aslıyla birlikte yayımlanmasının faydalı olacağı düşünülmüştür. Bu doğrultuda aynı sayfada; Osmanlı alfabesiyle yazılmış metin, Latin harfleriyle yazılmış metin ve günümüz Türkçesi'ne çevrilmiş tam metne yer verilmiştir.
   Yayın Tarihi    2021 Ocak
   Barkod    9781111172435
   Yayınevi    Seçkin
   Baskı Sayısı    2
   Cilt Tipi    Sert Kapak
   Kağıt Türü    1. Hamur
   Yazarlar    Yaşar Güçlü
    
   Diğer Özellikler
   Stok Kodu9781111172435
   MarkaSeçkin Yayınları
   Stok DurumuVar
   9781111172435
                                                                                                                                                         

   PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.