• Tüm Kategoriler
  • Seçkin Dernekler Hukuku Ömer Aykul Seçkin Yayınları

   Fiyat:
   164,00 TL
   İndirimli Fiyat (%11,6) :
   145,00 TL
   Kazancınız 19,00 TL
   3
   Üçüncü baskısı yapılan bu kitap, derneklerin kuruluşundan feshine kadar bütün işlemlerinde dernek kurucusu, üye ve gönüllüleri ile derneklere danışmanlık yapacak avukatlara destek ve bir başucu kitabı olma özelliğini taşımaktadır.
   Kitabın yazarı, 30 yıllık avukatlık ve 40 yıllık hukuk hayatının önemli bir bölümünde uğraşı konusu olan dernekler (ve vakıflarla) ilgili deneyimlerini de kitaba aktarmış, Eserde kuruluştan feshe kadar, kuruluş, üyelik, organlar, görevleri seçim sistemleri, mali işlemler, bağış, yardım alma, fesih ve tasfiye ile şube ve temsilcilik konuları dâhil bütün iş ve işlemler; Türk Medeni Kanunu, Dernekler Kanunu ve Dernekler Yönetmeliğinin ilgili maddeleri ile birlikte akıcı bir sıra izlenerek incelenmiştir.
   Dernek çeşitleri ve özellikle spor kulüpleri ve yabancı dernekler de yine kitapta incelenen konular arasında yer almaktadır. Dernek üst kuruluşu olan federasyon ve konfederasyonlar ile yine derneklerin öncülüğünde kurulan platformlar ayrıntılı olarak incelenmiştir.
   Kitapta derneklerin mali işlemleri, vergisel sorumlulukları, defter ve kayıtları ve kamu yararı statüsünün kazanılma ve kaybedilmesi halleri ile bu statünün derneklere kazandırdıkları, dernek iktisadi işletmesi ve diğer ortaklıkları, sandık ve lokal işletmeleri de kitapta ayrıntılı olarak yer almaktadır. Keza derneklerle ilgili önemli davalar, dava koşulları ve örnek kararları ile birlikte kitapta mevcuttur.
   Kitabın ikinci kısmında ise gündemde olan gönüllülük hukuku incelenmektedir. Kitap, sivil toplum kuruluşu ve gönüllü kuruluş kavramlarının mukayeseli analizini yaparak en doğru hukuksal kavram olarak "Gönüllü Sivil Toplum Kuruluşu" nu işaret ediyor. Kitapta ayrıca derneklerin en büyük sorunu olan "kaynak geliştirme" konusunu da hukuksal yönüyle değerlendirilmektedir.
   Yayın Tarihi    2021 Ocak
   Barkod    9789750265242
   Yayınevi    Seçkin
   Baskı Sayısı    3
   Cilt Tipi    Amerikan Cilt
   Kağıt Türü    1. Hamur
   Yazarlar    Ömer Aykul
   Diğer Özellikler
   Stok Kodu9789750265242
   MarkaSeçkin Yayınları
   Stok DurumuVar
   9789750265242
                                                                                                                                                         

   PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.