• Tüm Kategoriler
  • Parkinson Hastalığı: Tanıdan Tedaviye Güncel Yaklaşımlar

   Fiyat:
   50,00 TL
   İndirimli Fiyat (%20) :
   40,00 TL
   Kazancınız 10,00 TL
   Baskısı Yok Yeni Baskısı Çıktığında

   Bu ürünün yerine tercih edebileceğiniz ürünler

   Son bir kaç yıldır birkaç önemli yabancı kaynak kitabın Türkçe tercümelerinin editörlüğünü üstlenmiştim. Bu kitapların yayınlanması sonrasında basılı kaynak kitap ihtiyacının, bilgisayar teknolojisi ve bilgiye ulaşma yöntemlerindeki tüm gelişmelere rağmen hala büyük olduğunu, özellikle de akademik merkezler dışında çalışan arkadaşlardan gelen çok sayıda olumlu geri bildirim sayesinde fark ettim. Bir yandan da son yıllarda giderek daha kapsamlı düzenlediğimiz toplantılarda ülkemiz Hareket Bozuklukları camiasındaki bilgi ve deneyim birikiminin ciddi boyutlara ulaştığını, yabancı kaynakların tercümesi sürecinden artık doğrudan kendi kaynaklarımızı yaratma dönemine geçebileceğimizi gördüm. Bu gözlemlerden yola çıkarak, ilk ağızda, bilgi birikimi ve deneyimlerimizin dünya standartlarından çok da farklı olmadığı Parkinson Hastalığı alanında, konunun tüm boyutlarını içeren kapsamlı bir Türkçe kaynak kitap oluşturabileceğimiz sonucuna vardım. Kendilerinden katkı rica ettiğim tüm arkadaşlarımın bu çabaya ortak olmayı kabul etmesiyle bu düşünceler aksiyona, bu aksiyon da elinizde tutmakta olduğunuz kitaba dönüştü.

   Kitaptaki bölümlerin alanında mevcut tüm yayınları içeren geniş ve sistematik bir literatür gözden geçirmesi olmasını amaçlamadım; bu tip kapsamlı gözden geçirmelere başka kaynaklardan da ulaşılabilir. Bundan ziyade yazarların konuyu kendi özümsedikleri şekilde aktarmalarının, ağırlıklı olarak önemli buldukları makaleleri ve ana kaynakları belirtmelerinin daha yararlı olacağını düşündüm. Her bölümde, genel literatür bilgisi ve dünyadaki deneyimler yanında mümkün olduğunca yazarların kendi deneyimlerini aktarmalarını, yeri geldiğinde Türkiye’deki durumu irdelemelerini özellikle rica ettim. Bu bağlamda yayınlanmış olan ya da ulaşabilen epidemiyolojik, klinik özellikler, genetik, tedavi yaklaşımları ve ilaç kullanımıyla ilgili Türkçe yayınların ya da mevcut bilgilerin ilave edilmesini de önerdim; kitabın “yerli” ve bizim olabilmesi için bu çeşit bilgilerin ve kendi deneyimlerinizin aktarılmasının özellikle yararlı olacağını varsaydım.

   Bölümleri seçerken mümkün olduğunca kapsamlı olmaya, Parkinson Hastalığı’nı tüm boyutlarıyla irdelemeye çalıştım. Hastalığın kendine ait özellikler yanında geniş kapsamlı bir ayırıcı tanı yaklaşımının, patoloji ve patofizyolijiyi daha iyi anlamak için bazal gangliyonların anatomisi ve fizyolojisinin, bunun yanında normal yürüme işlevinin kısaca gözden geçirilmesinin faydalı olacağını düşündüm. Parkinson Hastalığı’na odaklanmayı kaybetmeden, en sık rastlanan hareket bozukluklarından olan ve son yıllar­da hem patofizyolijisine hem de klinik spektrumuna bakış açımız önemli bir transformasyon geçiren esansiyel tremorun da bir güncellemesi faydalı olur kanısına vardım. Konu başlıklarının kısmen iç içe geçiyor olması bazı bölümlerde örtüşmelere, tek tük de tekrarlara sebep oldu. Ancak bunda bir sakınca görmedim, önemli bazı konulara farklı bakış açılarının yansıtılmasını tersine yararlı buldum. Ayrıca bir kerede oturulup okunulması beklenmeyen bir kaynak kitapta, benzer bazı konuların farklı başlıklar altında ve farklı çerçevelerde ele alınmasının okuyucunun ihtiyacına daha iyi hizmet edeceğini varsaydım. Tedavi ile ilgili bölümlerde ilaçların jenerik isimleri yanında mevcut piyasa isimlerinin de verilmesi, özellikle daha kısıtlı deneyimi olan genç arkadaşlarımız için pratik açıdan faydalı olur diye düşündüm.

   Türkiye’de hareket bozuklukları ve Parkinson Hastalığı alanında çalışan hemen tüm arkadaşların desteği ve özverili katkılarıyla elinizde tutmakta olduğunuz ilk Türkçe yazılmış, geniş kapsamlı Parkinson Hastalığı kaynak kitabı ortaya çıktı. Emeği geçen tüm yazarlara, kitabın hazırlanış ve basımının her safhasında emek veren Güneş Tıp Kitapevleri çalışanlarına ve diğer türlü katkıda bulunan herkese sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum.

   Editör: Prof. Dr. Murat EMRE
   Diğer Özellikler
   Stok Kodu9789758081011
   MarkaVeri Medikal Yayınları
   Stok DurumuBaskısı Yok
   9789758081011
                                                                                                                                                         

   PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.