• Tüm Kategoriler
  • Hipokrat Kitabevi K-Taping Gökmen Yapalı

   Fiyat:
   650,00 TL
   İndirimli Fiyat:
   649,00 TL
   Kazancınız 1,00 TL
   Aynı Gün Kargo Kargo Bedava
   ÖNSÖZ

   Bantlamanın tamamlayıcı tedavi olarak ortopedik problemlerin medikal tedavisinde kullanımı 1890’lı yıllara kadar dayanmaktadır. 1940’a kadar devam eden bu süreçte bantlama ortopedik problemlerde (özellikle ayak bileği yaralanmalarında) ya da spor müsabakalarından önce koruyucu amaçla kullanılmıştır. Bu dönemde bantlama uygulamasının temel amacı hareketi sınırlandırmak olmuştur. Bantlama ile ilgili bilimsel araştırmalar ise 1980’li yıllarda yapılmaya başlanmıştır. Rijit bantlama olarak adlandırılan bu bantlama tekniği 21. yy’ın başlarına kadar devam etmiştir. Bu tarihten sonra ise eklem hareketine izin veren, ortopedik problemlerin dışında birçok medikal problemin tedavisinde de tamamlayıcı olarak kullanılmıştır.    

   Bantlama genel olarak iki başlık altında incelenebilir. Bunlar; rijit ve esnek bantlamadır. Esnek bantlama yani diğer adıyla kinezyolojik bantlama elastik özelliğinden dolayı eklem hareketini kısıtlamamakta ve buna bağlı olarak rijit bantlamaya göre hem farklı hem de daha üstün etkiler oluşturmaktadır. Bu nedenle elastik bantlamanın kullanımı oldukça yaygınlaşmıştır ve artarak devam etmektedir.

   Klinikte uzun süredir kullandığım bu bantlama yöntemi hakkında doktora tez çalışmamda daha da derinlemesine bilgi sahibi oldum. Tez çalışmam esnasında karşılaştığım bu kitabı gördüğüm anda Türkçe’ye kazandırabilir miyim diye bir düşünce oluştu ve çok geçmeden girişimlerde bulunarak Hipokrat Tıp Kitabevi’nin de desteğiyle bu kitabı Türkçe’ye kazandırmış olduk.

   Bu kitabın Türkçe’ye kazandırılması benim için önemliydi çünkü fizyoterapistler tarafından çok yaygın olarak kullanılan bu bantlama tekniği ile ilgili Türkçe bir kaynak yoktu. Ayrıca daha çok mezuniyet sonrası eğitim programları ile öğretilen bu bantlama tekniğinin bir uygulama kitabı ile de desteklenmesinin yararlı olacağını düşündüm. 

   Bu kitabın Türkçe’ye kazandırılmasını istememin bir diğer ve en önemli nedeni ise fizyoterapistler tarafından çok sık ve çok fazla sayıda endikasyon için kullanılan bu bantlama tekniğinin lisans eğitim-öğretim müfredatında yer almasını sağlamaktır. Böylece bilimsel eğitimin verildiği üniversitelerde bu bantlama tekniği eğitiminin verilmesi; bilimsel araştırma sonuçlarının da göz önünde bulundurarak etkili bir şekilde öğretilmesine imkân sağlayacaktır.

   Kitabın Türkçe’ye kazandırılmasında büyük pay sahibi olan ve alanlarında uzun yıllar boyunca çalışmış olmanın kazandırdığı bilgi ve tecrübe ile kısa sürede çevirinin tamamlanmasını sağlayan değerli hocalarımızdan oluşan çeviri ekibine huzurlarınızda teşekkür etmek istiyorum. 

   Ayrıca çevirinin birçok aşamasında verdikleri destekten ötürü lisans öğrencilerim Evru DOĞRU, Merve TUZCU ve Sümeyye TÜRKMEN’e teşekkür ederim. 

   Bu kitabın fizyoterapi öğrencileri için bir ders kitabı, fizyoterapistler için de önemli bir kaynak olmasını temenni ederim.

   Saygılarımla
   Diğer Özellikler
   Stok Kodu9786059160629
   MarkaHipokrat Kitabevi
   Stok DurumuVar
   9786059160629

   Ürün Etiketleri

                                                                                                                                                         

   PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.