• Tüm Kategoriler
  • Ankara Nobel Tıp Kitabevi Beslenme, Ağız ve Diş Sağlığı Meral Aksoy

   Fiyat:
   275,00 TL
   İndirimli Fiyat:
   274,00 TL
   Kazancınız 1,00 TL
   1
   Ülkemizde üniversitelerde beslenme eğitim ve öğretiminin başlanmasının yarım asırdan fazla olmasına karşın Beslenme ve Diş Gelişimi ve Oluşumuyla ilgili Türkçe yazılmış bir kitabın bulunmaması beni bu konuda yazmaya yöneltti. Ülkemizde diş sağlığının önemli bir problem olduğu bilinmekle beraber koruyucu önlemlerden çok diş hastalıkları üzerinde durulmaktadır. Ne yazık ki Üniversitelerimizin ne Beslenme ve Diyetetik Bölümlerinde ne de Diş Hekimliği Fakültelerinde Beslenme ve Diş ilişkili dersler bildiğim kadarıyla bulunmamaktadır. Umuyorum ki ERASMUS uygulamaları kapsamında böyle bir dersin hiç olmazsa seçmeli olarak konması öğrencilere yardımcı olacağı gibi, bir halk sağlığı sorunu olan diş hastalıklarından korunmaya da yardımcı olunacaktır. Diş sağlığı sorunları gibi ülkemizde beslenme sorunları da söz konusudur. Bir tarafta protein enerji malnutrisyonuna rastlanırken, diğer tarafta yüksek oranda obezite ve kilolulara rastlanılmaktadır. Bilindiği gibi büyüme, gelişme, doku –organ oluşumu ve tamiri ile immün sistemin işlevleri için yeterli, dengeli ve sağlıklı beslenmeye gereksinim vardır. Kitapta konuyu tek yönlü ele almamak için farklı başlıklar oluşturdum, ancak her başlık altında özellikle besin ögelerinden tekrar tekrar bahsetmek durumunda kaldım, bu belki okuyucuyu sıkacaktır, ancak öğrenci için de tekrar hatırlatma olacaktır. Kitap 13 bölümden oluşmaktadır. Girişte (Bölüm 1) vücut, diş yapısı ve ağız ortamı işlenmekte,
   ikinci bölümde dişin oluşum aşamaları ile anne, bebek ve çocukta diş sağlığının önemi belirtilmektedir.
   Üçüncü bölümde dişin gelişimi,
   dördüncüde dişin gelişim bozuklukları,
   beşinci bölümde de diş çürükleri ve nedenleri üzerinde durulmaktadır.
   Altıncı bölümde diş kayıpları ve hastalıkları işlenmekte olup,
   yedinci bölümde beslenmeyle ilişkili ağız ve diş sağlığı ile sorunlarında yiyecek gruplarının, besinlerin ve besin ögelerinin çeşitli etki ve işlevlerinden bahsedilmektedir.
   Sekizinci bölümde ağız sağlığında beslenme uygulamaları üzerinde durulmakta,
   dokuzuncu bölümde de beslenme takip uygulaması nasıl yapılacağı belirtilmektedir.
   Onuncu bölümde gingivitis ve periodontitiste beslenme, onbirinci bölümde de oral veya maksillo-fasial operasyonda diyet uygulaması ele alınmaktadır.
   On ikinci bölümde diş problemleri ve sağlığı,
   on üçüncü bölümde de ağız ve diş sağlığı için genel öneriler verilmektedir.
   Kitabın yazımında diş ile ilgili sorularımda gönüllü olarak yardımcı olan Sayın Prof Dr İlken Kocadereli’ye, dizgisini üstlenen Sayın İbrahim Yıkılmaz’a ve Yayınını üstlenen ANKARA Nobel Kitapevine içtenlikle teşekkür ederim.
   Prof Dr Meral Aksoy
   Stok Kodu    :    9786059215367
   Boyut    :    16x24
   Sayfa Sayısı    :    240
   Basım Yeri    :    Ankara
   Kapak Türü    :    Karton Kapak
    
   Diğer Özellikler
   Stok Kodu9786059215367
   MarkaAnkara Nobel Tıp Kitabevi
   Stok DurumuVar
   9786059215367
                                                                                                                                                         

   PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.