• Tüm Kategoriler
  • Aile Hekimliği Dilek Güldal

   Fiyat:
   107,00 TL
   Baskısı Yok Yeni Baskısı Çıktığında

   Kitabın yazarı olan Prof. Dr. Ian R. McWhinney, tüm dünyada aile hekimliği disiplininin babası olarak gösteriliyordu ve kitabın basımının devam ettiği süreçte 28 Eylül 2012 tarihinde kendisini yitirdik.

    

   Aile Hekimliği kitabının Türkçeye kazandırılması için büyük bir emek harcayan Prof. Dr. Dilek Güldal, eserin ülkemizde aile hekimliği disiplininin gelişmesi açısından büyük önem taşıdığını belirterek şu değerlendirmelerde bulundu: “Bu kitap, aile hekimliğinin nereden doğduğu, neden ve nasıl bir disiplin olduğu, bir aile hekiminin ne gibi özellikleri olması gerektiği konularında yazılmış en temel kitaplardan birisidir. Yıllarca kitabı birçok meslektaşımıza, asistanımıza ya da aile hekimliğini öğrenmek isteyen diğer uzman hekimlere orijinal dilinden okumaları için tavsiye ettim. Ama kitabın felsefi ve sosyal içeriği, okunabilmesi ve anlaşılabilmesi için çok iyi bir yabancı dil bilgisi gerekiyordu. Bu nedenle aile hekimliğini çok ustaca anlatsa da kitabın gerektiği kadar okunamadığını endişeyle gözlemledim.

   Aile hekimliği akademisyenleri olarak her zaman bu kitabın anlattığı gerçeklerden yararlanmaya çalıştık. Ancak kitabın barındırdığı bilgi hazinesinin ihtiyacı olanlarca paylaşılamaması hep üzüntü duymamıza neden oldu. Elinizdeki kitap aile hekimliğinin evrensel ilkelerini tüm yönleri ile aktaran ve bir ders kitabı-klasik haline gelmiş önemli bir eserdir. Bu kitap sadece Aile hekimlerini değil, tıp ile uğraşan tüm mesleklerin dikkatle okuması gereken bir kitaptır. Bu eserin aile hekimleri için önemli bir rehber olacağını düşünüyorum.”

   Kitaba dair söylenenler:
   “Aile hekimliğinin akademik gelişimine katkı yapan çok önemli bir bilim insanının bu eserinin Türkçe’ye çevirilmiş olmasının büyük bir boşluğu dolduracağına ve Aile Hekimliği Disiplini’nin ülkemizdeki gelişmesine önemli bir katkıda bulunacağına inanıyorum.”
   Prof. Dr. Nafiz Bozdemir

   “Dr. McWhinney’in ilham veren bu çalışmasının Türkçe’ye kazandırılması ile ‘aile hekimliğinin babası’nın bu disipline yaptığı muazzam katkıların daha geniş bir kitleye ulaştığını görmek gerçekten çok sevindirici. Bunu gerçekleştiren meslektaşlarımızı kutluyoruz.”
   Prof. Dr. Thomas Freeman

   “Aile Hekimliği disiplini ülkemizde de hızla gelişiyor. Aile Hekimliği’nin babası olarak tanınan Ian R Whinney’in yazdığı bu eser,  önsöz ifadesiyle, Aile Hekimliğinin ruhunu yansıtacak ve anlaşılmasını sağlayacak bir yaklaşımla şekillendirilmiştir. Bu ünlü eserin Türkçe’ye kazandırılması Aile Hekimliği Disiplini’nin ülkemizdeki gelişmesine önemli bir katkıdır. Çeviri editörlerini  bu anlamlı katkıları nedeniyle kutluyorum.”
   Prof. Dr. R. Erol Sezer

   İçindekiler:
   Bölüm I – Temel İlkeler – sayfa: 3 – 217
   Aile Hekimliğinin Kökeni, Aile Hekimliğinin İlkeleri, Rahatsızlık ve Toplum, Aile Hekimliğinin Profili, Aile Hekimliğinin Felsefi ve Bilimsel Temelleri, Hastalık, İyileşme, Hasta – Hekim İletişimi, Klinik Yöntem, Sağlığın geliştirilmesi ve Hastalıkların Önlenmesi, Sağlıkta ve Hastalıkta Aile,

   Bölüm II – Klinik Sorunlar – sayfa: 251 – 335
   Akut Boğaz Ağrısı, Baş ağrısı, Halsizlik, Yorgunluk, Hipertansiyon, Diyabet,

   Bölüm III – Aile Hekimliğinin Uygulanması – 363 – 413
   Evde Bakım, Kayıtlar, Konsültasyon ve Sevk, Sağlık Meslekleri olacak, Toplumsal Hizmet Ağı, alternatif veya Tamamlayıcı Tıp, Aile Hekimliği Biriminin Yönetimi,

   Bölüm IV – Eğitim ve Araştırma – sayfa: 425 – 445
   Sürekli Öğrenme, Aile Hekimliğinde Araştırma, İndeks,

   Diğer Özellikler
   Stok Kodu9789753893060
   MarkaAkademi Yayınları
   Stok DurumuBaskısı Yok
   9789753893060

   Ürün Etiketleri

                                                                                                                                                         

   PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.