• Tüm Kategoriler
  • Adalet Yayınevi Yeni TBK, HMK, İİK ve İstinafa Göre Adalet Kira Hukuku Nihat Yavuz

   Fiyat:
   850,00 TL
   İndirimli Fiyat (%15,4) :
   719,00 TL
   Kazancınız 131,00 TL
   3

   Siz değerli okuyucuların yoğun ilgi ve teveccühü neticesinde eserin onuncu baskısı da 4 ay gibi kısa bir sürede tükenmesi nedeniyle elinizdeki 11. Baskının yapılması zarureti doğmuştur. Öncelikle, gösterdiğiniz ilgiden dolayı teşekkürlerimi sunuyorum.
   Elinizdeki onbirinci baskıda, kitap yeniden gözden geçirilmiştir. Öğreti ve uygulamadan önemli bilgi ve kararlar kitaba işlenmiştir.
   Kitabın baskı aşamasında yedinci yargı paketi olarak bilinen ve henüz yasalaşmamış olan kanun tasarısında kira hukukuyla ilgili birtakım yenilikler getirilmiştir. Bu bağlamda, kira uyuşmazlıklarının önemli bir kısmında dava şartı olarak zorunlu arabuluculuk öngörülmektedir. Tasarı ile, 6325 sayılı Hukuk Uyuşmazlıklarında Zorunlu Arabuluculuk Kanunu’na 18/B maddesinin eklenmesi öngörülmektedir. Söz konusu hükmün (a) bendi şu şekildedir:
   “Bazı uyuşmazlıklarda dava şartı olarak arabuluculuk
   MADDE 18/B- (1) Aşağıdaki uyuşmazlıklarda, dava açılmadan önce arabuluuya başvurulmuş olması dava şartıdır:
   a) Kiralanan taşınmazların 2004 sayılı Kanuna göre ilamsız icra yoluyla tahliyesine ilişkin hükümler ayrık olmak üzere, kira ilişkisinden kaynaklanan uyuşmazlıklar”
   Kitabın basımı sürecinde tasarı henüz meclise sevkedilmemiş ve kanunlaşmamıştır. Bu haliyle kanunlaşması hâlinde, İcra ve İflas Kanunu’na göre ilamsız icra yoluyla tahliye hükümleri hariç olmak üzere, kira ilişkisinden kaynaklanan tüm uyuşmazlıklar (tahliye, kira tespit davası, tazminat davaları vs.) zorunlu arabulucuğa tâbi olacaktır. Dava açılmadan önce zorunlu arabuluculuğa başvurulmaması hâlinde, davanın usulden reddine karar verilecektir.
   Bir önceki baskının önsözünde de vurgulandığı üzere, kitapta okuyucunun bilgiye daha çabuk ulaşabilmesi için sistematiğinde iyileştirmeler yapılmıştır. Bunun yanı sıra, en yeni güncel içtihatlar ilgili bölümlere dercedilmiştir.
   Elinizdeki kitap; gerekli yerlerde gerektiği kadar yer verilmesine karşın sadece içtihatlara dayalı yüzeysel açıklamalardan ibaret bir kitap değildir. Bakıldığında görülecektir ki TBK’nın kira ile ilgili her maddesi ve ona bağlı konular yerli ve yabancı doktrin (bilimselöğreti) dikkate alınarak açıklanmış, çözüm yolları gösterilmiş, konuyla ilgili Yargıtay kararları sergilenmiştir.

   Bundan ayrı olarak uygulayıcıların (hakimlerin ve avukatların) işyoğunluğu nedeniyle ellerindeki uyuşmazlığa kolayca çözüm bulabilecekleri bilgiye ulaşabilmelerini sağlamak amacıyla geniş kapsamlı kavram ve kanun maddeleri “indeksi” kitabın sonuna eklenmiş bulunmaktadır.

   Barkod : 
   9786052641422

   Yayın Tarihi : 2023 Şubat

   Kapak Türü : Ciltli

   Kağıt Türü : I.Hamur

   Baskı Sayısı : 11

   Sayfa Sayısı : 1806

   Ebat : 17x25

   Takım :

   Dili : Türkçe

   Diğer Özellikler
   Stok Kodu978605241422
   MarkaAdalet Yayınevi
   Stok DurumuVar
   9786052641422
                                                                                                                                                         

   PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.