• Tüm Kategoriler
  • Adalet Yayınevi Tazminat Dönemi Osmanlı Yargılama Hukukunda İspat Vasıtaları Yasemin Kurtoğlu

   Fiyat:
   310,00 TL
   İndirimli Fiyat (%15,2) :
   263,00 TL
   Kazancınız 47,00 TL
   3
   Klasik dönem Osmanlı yargılama hukuku, İslam hukuku hükümlerine sadık kalınarak oluşturulan ve yüzyıllar boyu esaslı bir değişikliğe uğramadan uygulanmış bulunan kurallardan meydana gelmiştir. Dönemin başlıca ispat vasıtalarını ikrar, şahitlik, yemin ve yeminden kaçınma olarak sıralayabilmek mümkündür.
   Tanzimat dönemine gelindiğinde ise diğer pek çok alanda olduğu gibi yargılama hukukunda da Batının etkisi ülkede hissedilmeye başlanmış, çıkartılan yeni yargılama usulü kanunlarıyla özellikle ispat vasıtaları alanında kayda değer değişiklikler ortaya konmuştur. Bu doğrultuda, bir yandan mevcut ispat vasıtaları yeni kurallara tabi kılınırken bir yandan da klasik dönem boyunca pek de adından söz ettirmeyen “senet”, bilhassa özel hukuk yargılamalarında etkisini giderek arttıran bir ispat vasıtası çeşidi olarak ortaya çıkmıştır. Yaşanan bu gelişmeler, Cumhuriyet’e geçiş sürecinde de yürürlüğünü büyük oranda devam ettirmiş ve günümüz yargılama hukukunun temelini oluşturmuştur.
   Eserde, Osmanlı yargılama hukukunda Tanzimat dönemiyle birlikte ispat vasıtaları alanında ne gibi değişikliklerin yaşandığı ve yaklaşık beş yüz yıl boyunca uygulanagelen kuralların nasıl yeni bir hale büründüğü ve günümüz hukukuna kaynaklık ettiği incelenmek istenmiştir. 

   Barkod : 9786052642443

   Yayın Tarihi : 2023 Mayıs

   Kapak Türü : Karton Kapaklı

   Kağıt Türü : I.Hamur

   Baskı Sayısı : 1

   Sayfa Sayısı : 391

   Ebat : 16x23,5

   Takım :

   Dili : Türkçe

   Diğer Özellikler
   Stok Kodu9786052642443
   MarkaAdalet Yayınevi
   Stok DurumuVar
   9786052642443
                                                                                                                                                         

   PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.