• Tüm Kategoriler
  • Adalet Yayınevi Medeni Usul Hukuku Ali Cem Budak Varol Karaaslan

   Fiyat:
   98,00 TL
   İndirimli Fiyat (%15,3) :
   83,00 TL
   Kazancınız 15,00 TL
   Baskısı Yok Yeni Baskısı Çıktığında
   Bu kitabın baskıya verilmesinden birkaç hafta önce Hukuk Muhakemeleri Kanunu’nda kapsamlı değişiklikler yapıldı. Hukuk Muhakemeleri Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında (7251 sayılı) Kanunla, HMK’nın kırk beş maddesi değiştirildi ve metne iki yeni madde (m. 183/A, m. 305/A) ilave edildi. Değişikliğin boyutu hakkında genel bir fikir vermek için sırf madde adedi ölçü sayılabilirse HMK’nın her on maddesinden birinin bu kanunla tadil gördüğü söylenebilir.
   Söz konusu değişiklik ve ilaveler hakkındaki açıklama ve görüşlerimizi kitabın ilgili yerlerinde ayrıntılı olarak okuyucularımıza sunduk. TBMM’de kabul edilişinin üzerinden yaklaşık on yıl geçen HMK ve HMK’da yapılan bu kapsamlı değişiklik ile ilgili genel değerlendirmemizi de, bir önsözün sınırlarını aşmadan aşağıdaki gibi arz etmek isteriz:
   Medenî Kanun, Ceza Kanunu gibi temel kanunlarda ihtiyaçlar ortaya çıktıkça değişiklikler yapılması veya bu kanunlara yeni hükümler eklenmesi Kara Avrupası hukuk geleneğinin bir parçasıdır. Bu değişiklikler çoğunlukla kanundaki belirli bir veya birkaç hükümle sınırlı kalır. Fakat zaman zaman da kanun koyucu temel kanunda düzenlenen bir müesseseyi hatta bazen kanunun tamamını gözden geçirerek çok sayıda kanun maddesinde bir kerede değişiklikler yapar. 2002 yılında yürürlüğe giren Alman Borçlar Hukuku Reformu ve 2014 yılında gerçekleştirilen İsviçre konkordato değişiklikleri bunların birincisine; 1994 yılında yine İsviçre’de gerçekleştirilen İsviçre İcra ve İflas Kanunu’nun bütününde değişiklikler yapan kanunî düzenleme ikincisine örnek gösterilebilir. Türk hukuku bakımından da 1965 yılında tamamen Türk hukukçuların telif ettiği İcra ve İflas Kanunu’nun bütününü etkileyen değişiklik, 2018 yılında ise İsviçre hukukunu takiben gerçekleştirilen konkordato değişiklikleri “belirli bir müesseseyi bütünüyle ele alan değişikliklere”; yeni bir kanun numarasıyla kanunlaşmış olmalarına rağmen Medenî Kanun ve Hukuk Usulü Muhakemeleri Kanunu’nda yapılan kapsamlı değişiklikler ise “kanunun tamamını ele alan değişikliklere” birer örnektir.
   Kara Avrupası geleneğine bakıldığında yargılama usulüyle ilgili temel kanunların belki en sık değişikliğe tâbi tutulanlar arasında olduğu görülebilir. Mesela Alman Medenî Usul Kanunu’nda Eylül 2018’den bu yana yapılan değişiklik ve ilaveler çok çeşitli konuları ilgilendirmekte olup değiştirilen ve yeni ihdas edilen maddelerin sayısı elliyi aşmaktadır.
   Türk hukukunda da HMK’nın 2011 yılından beri on yedi kez münferit maddeleri etkileyen değişikliklere tâbi tutulduğu görülmektedir. 7251 sayılı Kanunla yapılan son değişiklikler ise “bir temel kanunun tamamını ele alan değişiklikler” arasında sayılabilir.
   Barkod : 9786257802406
   Yayın Tarihi : 2020 Eylül
   Kapak Türü : Karton Kapaklı
   Kağıt Türü : Sarı Kitap Kağıdı
   Baskı Sayısı : 4
   Sayfa Sayısı : 529
   Ebat : 16x23,5
   Diğer Özellikler
   Stok Kodu9786257802406
   MarkaAdalet Yayınevi
   Stok DurumuBaskısı Yok
   9786257802406
                                                                                                                                                         

   PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.