• Tüm Kategoriler
  • Adalet Yayınevi İnsansız Hava Araçları Makinelerin Yükselişi Hanifi Sever Ömer Kuplay

   Fiyat:
   608,00 TL
   İndirimli Fiyat (%15,3) :
   515,00 TL
   Kazancınız 93,00 TL
   3
   İnsansız Hava Araçlarının (İHA) gelişimi dünyadaki emsallerinden daha farklı bir şekilde Türkiye’de yaşanmıştır. 19. Yüzyıllarının sonları ve 20. yüzyılın ise tamamına yayılan tecrübe, fikir telakki, teknoloji geliştirme çalışmaları, yüksek maliyetli istenmeyen kazalar, hatta çoğu zaman maliyetler nedeniyle rafa kaldırılmak zorunda olan projelerden ziyade Türkiye’de 2000’lerden sonra ayakları yere basan, geçmiş küresel tecrübelerden ders çıkaran ve yüksek ivmeli bir İHA serüveni başlamıştır.
   Her ne kadar Türkiye’de ürün ve teknoloji geliştirme süreçlerinde dünyadan farklı bir durum yaşansa da İHA sistemlerinin kabullenilmesi, sindirilmesi ve hatta bazı çevrelerce hazmedilmesi dünya ile benzer bir doğrusallık göstermiştir.
   Dünya’da İHA’ların hava sahasına entegrasyonu, denetimi ve eğitim süreçlerinin tespiti kolay olmamıştır. En büyük zorluk ise aynı gökyüzünü paylaştıkları insanlı pilotlar tarafından bu sistemlere önyargı ile bakılması olmuştur. Hatta bir dönem ülkemizde bazı kesimlerce kibir, kabullenememe, kendi işini diğerlerinden üstün görme ya da kendi itibarını kaybetme korkusunu nedeniyle milyon dolarlar verilen İHA’lara üvey evlat muamelesi yapılarak depolarda nasıl kilitli kaldığını da bu çalışmada okuyacaksınız.
   Genel olarak, dünyada İHA’ların gelişimi, insanlı hava aracı pilotlarını izafen tedirgin eden bir süreç ihtiva etmiştir. Havacılık alanında geleceğin “İnsansız Hava Araçları”nın çağı olacağı öngörülse de insanlı pilotların işsiz kalması da olası değildir. Makinelerin yükselişi devam ederken havacılıktaki insan faktörü asla yadsınamaz bir gerçek olarak devam edecektir. Otonom sistemlerin gelişmiş yapay zekalarının denetimi yine insan beyni ve fiziksel kontrolü ile devam etmek zorundadır. İnsan olmadan, insansız sistemlerin insan hayatına entegrasyonu mümkün değildir.
   Dünyada terörle mücadele konsepti ile başlayan İHA geliştirme ve kullanma süreçleri bugün konvansiyonel savaşlarda oyun kurucu harp silahlarına dönüşmesine neden olmuştur.
   Bu kitap, İnsansız Hava Araçlarının bir bütün olarak ele alındığı, pilot eğitimlerinde kullanılabilecek ve hemen hemen bütün havacılık alanlarını kapsayacak şekilde hazırlanmıştır. Bu bağlamda, bu çalışma ülkemizde İHA pilotlarının yetiştirilmesinde ihtiyaca hasıl ilk kitap olması özelliğini taşımaktadır.
   Eserin hazırlanması aşamasında açık kaynak bilgileri kullanılmış olup bu eserler kitabın kaynakça kısmında belirtilmiştir.

   Barkod : 9786052640913

   Yayın Tarihi : 2023 Ocak

   Kapak Türü : Ciltli

   Kağıt Türü : I.Hamur, Renkli Baskı

   Baskı Sayısı : 2

   Sayfa Sayısı : 304

   Ebat : 17x25

   Takım :

   Dili : Türkçe

   Diğer Özellikler
   Stok Kodu 9786052640913
   MarkaAdalet Yayınevi
   Stok DurumuVar
   9786052640913
                                                                                                                                                         

   PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.