• Tüm Kategoriler
  • Adalet Yayınevi Güncel Haliyle Dernekler Rehberi ve Mevzuatı Özkan Aykar ,Faruk Bülbül, Mehmet Hapoğlu

   Fiyat:
   150,00 TL
   İndirimli Fiyat (%15,3) :
   127,00 TL
   Kazancınız 23,00 TL
   3
   Bilindiği üzere dernekler 5253 sayılı Dernekler Kanununa göre belirli ve ortak bir amacı gerçekleştirmek için kazanç paylaşımı dışında kurulmuş özel hukuk tüzel kişilikleridir.
   Demokratik hayatın vazgeçilmez unsurlarından olan dernekler, sosyal, kültürel ve ekonomik alanda önemli hizmetler vermektedir.
   Bu tür tüzel kişiliğe sahip sivil toplum örgütlerinde yapılan çalışmalara katılmak, kişilerin tamamen gönüllülük esasına dayanmaktadır.
   Dernekler amaçlarına göre çeşitlilik arzetmekte olup, Ülkemizde sosyal yardım amaçlı kurulmuş dernekler bulunduğu gibi eğitim, bilim, kültür, toplum ve sanat alanlarında faliyetler yürüten dernekler de bulunmaktadır.
   Her derneğin bir tüzüğü vardır. Dernek tüzüğünde; derneğin amacı, gelir kaynakları, üyelik koşulları ve organları hakkında bilgiler yer almaktadır.
   Anayasamıza göre; fiil ehliyetine sahip bulunan her gerçek kişi ile tüzel kişiler, derneklere üye olma hakkına sahiptir. Her üyenin, derneğin faaliyetlerine ve yönetimine katılma hakkı vardır. Üyeler, dernek düzenine uymak ve derneğe sadakat göstermekle yükümlüdürler. Her üye, derneğin amacına uygun davranmak, özellikle amacın gerçekleşmesini güçleştirici veya engelleyici davranışlardan kaçınmakla yükümlüdür.
   Dernekler tarafından kuruluş amaçlarına yönelik faliyetlerin; hukuka uygun etkili, ve güvenli bir şekilde sürdürülmesi mevzuatın iyi bilinmesi ve uygulanmasıyla mümkündür.
   Bu nedenle, dernekler mevzuatının dernek yönetim ve denetim organları ile dernek üyeleri tarafından iyi bilinmesi gerekmektedir.
   Dernek faaliyetlerinin yürütülebilmesi için ilgililerin elinin altında bulundurulması amacıyla hazırlanan bu kitapta; derneklerin kuruluş işlemleri ve yükümlülükleri, fesih ve tasfiye işlemleri gibi dernekler hakkında bilinmesi gereken çeşitli konular ile uygulamaya ilişkin bilgiler rehber halinde bulunmaktadır.
   Kitapta, yönetim kurulu kararları, dernek tüzüğü ve iç denetim raporu gibi örneklere de yer verilerek, dernekler mevzuatı en güncel haliyle siz değerli okuyuculara sunulmuştur.

   Barkod : 9786258092677

   Yayın Tarihi : 2022 Nisan

   Kapak Türü : Karton Kapaklı

   Kağıt Türü : Sarı Kitap Kağıdı

   Baskı Sayısı : 1

   Sayfa Sayısı : 352

   Ebat : 16x23,5

   Takım :

   Dili : Türkçe

   Diğer Özellikler
   Stok Kodu 9786258092677
   MarkaAdalet Yayınevi
   Stok DurumuVar
    9786258092677
                                                                                                                                                         

   PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.