• Tüm Kategoriler
  • Adalet Yayınevi Banka veya Kredi Kartlarının Kötüye Kullanılması Suçu Durmuş Ali Kaya

   Fiyat:
   140,00 TL
   İndirimli Fiyat (%15) :
   119,00 TL
   Kazancınız 21,00 TL
   3
   Ticari hayatın hızla gelişmesiyle yüklü miktarlarda paraların taşınmasını ortadan kaldıran ve klasik ödeme aracına alternatif olan banka ve kredi kartları, küreselleşen dünyada bireylerin günlük hayatlarının vazgeçilmezleri arasında görülmektedir. Öyle ki kartlı ödemeler sistemi sadece alternatif ödeme biçimi değil aynı zamanda bireylerin ekonomik, ticari ve sosyal hayatlarını da şekillendirmektedir.
   Banka veya kredi kartları; çok taraflı iç içe geçmiş bir sistemi oluşturmakta ve taraflara çok cazip avantajlar sunmaktadır. Bu kartlar, alışveriş yaparken nakit parası olmadığı için ürün ve hizmet alamayan tüketiciye anında satın alma imkânı yaratmaktadır. Ayrıca bu kartlar kayıt dışı ekonomiyi daraltarak devletlere vergilendirme işlemlerinde kolaylık sağlamaktadır. Söz konusu kolaylığın olumlu yönlerine ek olarak, birtakım olumsuz sonuçlar da olabilmektedir. Günlük hayatta kolaylık sağlayan bu kartlar, bazı bireylerin kolay para elde etmek için hukuka aykırı davranışlar göstermelerine sebep olmaktadır. Böylelikle, toplumun maddi ve manevi menfaatlerini korumak ve ticari hayatın sürekliliğini sağlamak için birtakım hukuki yaptırımların hayata geçirilmesi gerekmektedir. Banka veya kredi kartlarının kötüye kullanılması suçu, 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu’nun 245. maddesinde özel olarak düzenlenmiştir. Ancak ilgili kanun, yürürlüğe girdikten sonra eylemin hırsızlık, dolandırıcılık ve güveni kötüye kullanma suçlarıyla benzer özellikler taşıması uygulamada birtakım karışıklığın ortaya çıkmasına neden olmuştur.
   “Banka veya Kredi Kartlarının Kötüye Kullanılması” suçu 5237 sayılı TCK’nın 245. maddesinde düzenlenmiştir. İlgili maddenin hükmü ilk düzenlendiğinde iki fıkra iken, daha sonraki tarihlerde değişimler geçirerek beş fıkra haline gelmiştir. Maddenin ilk üç fıkrasında korunan hukuki değerleri, unsurları ve yaptırımları itibari ile birbirinden farklı üç suç tipine yer verilmiştir. Bu suçlar, “gerçek bir banka veya kredi kartının kötüye kullanılması”“sahte banka veya kredi kartı üretmek, satmak, devretmek, satın almak veya kabul etmek” ve “sahte oluşturulan veya üzerinde sahtecilik yapılan bir banka veya kredi kartını kullanmak suretiyle kendisine veya başkasına yarar sağlamak” olarak sıralanmaktadır. 5237 sayılı TCK’nın 245. maddesinin dördüncü fıkrasında, birinci fıkrada düzenlenen suçun kanunun saydığı belirli kriterlerdeki akrabaların, suçu işlemesi halinde şahsi cezasızlık hükmüne yer verilmiştir. İlgili maddenin beşinci fıkrasında ise yine birinci fıkra kapsamına giren fiillerin gerçekleşmesinden sonra failin pişman olması halinde TCK’nın malvarlığına karşı suçlar başlıklı 168. maddesince etkin pişmanlık hükümlerinden faydalanabileceği düzenlenmiştir.

   Barkod : 9786258038699

   Yayın Tarihi : 2022 Ocak

   Kapak Türü : Ciltli

   Kağıt Türü : I.Hamur

   Baskı Sayısı : 1

   Sayfa Sayısı : 235

   Ebat : 17x25

   Takım :

   Dili : Türkçe

   Diğer Özellikler
   Stok Kodu9786258038699
   MarkaAdalet Yayınevi
   Stok DurumuVar
   9786258038699
                                                                                                                                                         

   PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.