• Tüm Kategoriler
  • Adalet Yayınevi Anayasal Yargı Denetimi Gerekli mi? Karşılaştırmalı Anayasa Yargısında Politik Sorun ve Yargısal Aktivizm Doktrini

   Fiyat:
   77,00 TL
   Baskısı Yok Yeni Baskısı Çıktığında

   Ekim, 2020, biz bu ülkede hala adalet, eşitlik, hakkaniyetin nasıl sağlanması gerektiği konusunda tartışmaya devam etmekteyiz. Yakın bir gelecekte de bu tartışmalar sona erecek gibi gözükmemektedir. Bu kitabın ilk baskısı doktora tezinin savunulması (Aralık 2011) ve onaylanmasının ardından Şubat, 2012’de gerçekleşmiştir. Bu ülkenin acı gerçeklerinden birisi de okumamayı ve öğrendiğimiz doğruları hayata geçirmemeye ısrarla devam ediyoruz. Gönül isterdi ki, ideal bir anayasal (hukuk devleti veya hukukun üstünlüğüne inanmış) sistemin özünün o ülke insanlarını mutlu kılacak, adil bir yönetimi inşa etmek olduğu anlaşılmış olsaydı, bugün konuştuğumuz pek çok meseleyi gündeme almaya bile gerek olmayacaktı. Devlet, millet için vardır. Devletin gayesi; milletin ve fertlerin huzurunu, mutluluğunu sağlamaktır.
   Adil bir sistem inşa etmenin yolu, kanaatimce iki temel prensibe dayanmaktadır: Yalan olmayacak ve Adil bölüşüm. Eğer siz bir anayasal sistemi elitizm kolonları üzerine inşa etmenin formülleri üzerine kafa yorarsanız, o sistemde kontrol-denge olmayacaktır (fren ve denge değil, Türk hukukunda ABD anayasa hukukundan yanlış bir şekilde ödünç alınan, bu kelimenin doğru bir şekilde ifade edilmesi bilebildiğim kadarıyla ilk defa tarafımca bu eserimizin ilk baskısında kullanılmıştır, 1. Baskı, syf. 6, dipnot 5). Ardından şahsıma atıf yapmamak üzere kararlı olanlarca bu denge denetim şeklinde kullanılmaya başlanmıştır. Önemli olan galat-ı meşhuru düzeltmek olsa gerek! Ama sormazlar mı! Madem bu ifadeyi kullanmayı biliyordunuz da, şimdiye kadar neredeydiniz.
   Aynı şekilde, mahkeme kararlarını tarafların isimleriyle ve paragrafları numaralandırarak ifade ederek hatırlanmasının öğreti ve uygulamada çok büyük fayda sağlayacağıyla ilgili kanaatimizi bu kitabımızda belirttikten sonra, Türk Anayasa Mahkemesi’nin bu yöndeki uygulamalarını arttırmaya başlaması da sevindiricidir. Ne mutlu yol gösterenlere!
   Yayın Tarihi    2020 Ekim
   Barkod    9786257802918
   Yayınevi    Adalet
   Baskı Sayısı    3
   Cilt Tipi    Amerikan Cilt
   Kağıt Türü    1. Hamur
   Yazarlar    Fatih Öztürk

   Diğer Özellikler
   Stok Kodu9786257802918
   MarkaAdalet Yayınevi
   Stok DurumuBaskısı Yok
   9786257802918
                                                                                                                                                         

   PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.