• Tüm Kategoriler
  • Adalet Yayınevi Açıklamalı - İçtihatlı Vergisel İşlemlerde Dava Rehberi Özkan Aykar Kemal Çağlar Özkan Ertekin

   Fiyat:
   540,00 TL
   İndirimli Fiyat (%15,2) :
   458,00 TL
   Kazancınız 82,00 TL
   3
   Ekonomik ve sosyal yapıdaki değişim hızına paralel olarak vergi mevzu atında güncelliğin sağlanması amacıyla birtakım değişiklikler yapılmaktadır. Ancak bu değişiklikler de zamanla yetersiz kalmaktadır. Vergi kanunları uygulanırken hatalı ve eksik işlemler ile yeterince açık olmayan durumlar oluş maktadır. Böylece vergi idaresinin ve mükellefin yorum farkları yanında ida ri işlemlerdeki eksiklikler vergi ihtilaflarının doğmasına neden olmaktadır.
   Kitabımızın ana konusu; vergisel işlemlerle ilgili, vergi dairesi ve mükellefler arasındaki uyuşmazlıklardır. Vergisel işlemlere açılan davalar baş ta vergi mahkemeleri olmak üzere, bölge idare mahkemeleri ve Danıştay nezdinde görülmektedir.
   Vergi uyuşmazlıkları iki derecede çözümlenmekte idi. Ancak idarî yargı alanında vergi davaları ile ilgili olarak 28.06.2014 günlü Resmî Gazete ‘de yayınlanarak yürürlüğe giren 6545 sayılı yasa ile birtakım yeni düzenlemeler yapılmıştır. Kural olarak, uyuşmazlıklar birinci derecede vergi mahkemeleri tarafından çözümlenir. Ancak eski düzenlemelere göre mahkemece verilen kararlar (ikinci derecede) itiraz yoluyla Bölge İdare Mahkemelerinde veya temyiz yoluyla Danıştay’da denetlenmekte idi.
   Yeni düzenlemeler doğrultusunda istinaf sistemine geçişle birlikte “ikili yargılama” sistemi yerine “üçlü yargılama” sistemine geçilmiştir. Buna göre; vergi mahkemelerinin kararlarına karşı doğrudan temyize başvurma imkânı ortadan kaldırılmış, kararlarına karşı önce ilk derece mahkemesinin bulunduğu yargı çevresindeki Bölge İdare Mahkemelerine istinaf başvurusunda bulunulması öngörülmüştür.
   Anılan düzenlemeler ile birlikte, 5 bin TL'yi (2021 yılı için 7 bin TL) geçmeyen vergi uyuşmazlıkları için; istinaf ve temyiz yolları kapatılmıştır. Miktarı 5 bin (2021 yılı için 7 bin TL) lirayı aşan ihtilaflar; ilk derece vergi mahkemelerinde görüldükten sonra, istinaf incelemesine konu edilebilecek, 100 bin TL'ye (2021 yılı için 192 bin TL) kadar olanları da Danıştay'da temyize götürülemeyecektir. Miktarı 100 bin TL (2021 yılı için 192 bin TL) ve üzerindeki ihtilaflarda bölge idare mahkemesince verilen kararlar, istenirse bu aşamadan sonra Danıştay'da temyize konu edilebilecektir.
   Barkod : 9786257656672
   Yayın Tarihi : 2021 Mart
   Kapak Türü : Ciltli
   Kağıt Türü : I.Hamur
   Baskı Sayısı : 3
   Sayfa Sayısı : 465
   Ebat : 17x25
   Takım :
   Dili : Türkçe

    
   Diğer Özellikler
   Stok Kodu9786257656672
   MarkaAdalet Yayınevi
   Stok DurumuVar
   9786257656672
                                                                                                                                                         

   PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.