• Tüm Kategoriler
  • Adalet Yayınevi Açıklamalı - İçtihatlı İmar Kanunu Uygulama Rehberi ve İmar Davalarında Başvuru Yolları İstinaf ve Temyiz Hüseyin Bilgin, Yasin Sezer

   Fiyat:
   1.418,00 TL
   İndirimli Fiyat (%15,1) :
   1.204,00 TL
   Kazancınız 214,00 TL
   3
   Açıklamalı- İçtihatlı İmar Kanunu Uygulama Rehberi isimli çalışmamızın ilk 6 baskısı büyük ilgi görmüş ve uygulamada karşılaşılan sorunların giderilmesinde uygulayıcılara yardımcı bir çalışma niteliğini kazanmıştır. Görülen bu yoğun ilgili için tüm okurlarımıza teşekkür ederiz.
   Kitabın ilk 5.baskısının yayımlanmasından sonra İmar Kanunu ve ilgili mevzuatta önemli değişiklikler olmuştu. Gerek mevzuatta yapılan değişiklikler ve gerekse uygulayıcılardan gelen talepler dikkate alınarak 6. baskıda kitap tamamen yenilenmiş; ismi de içeriğine bağlı olarak Açıklamalı- İçtihatlı İmar Kanunu Uygulama Rehberi ve İmar Davalarında Başvuru Yolları (İstinaf ve Temyiz) olarak değiştirilmişti. Kitabın 6. baskısında ayrıca başlı başına bir kitap çalışmasına  konu edilebilecek olan 6306 sayılı Kanunla ve 4708 sayılı Kanunla ilgili açıklamalar ve  ilgili yargı kararları, bu çalışmanın tamamen imar kanununa hasredilmesi düşüncesiyle, kitaptan çıkartılmıştı. Kitap son haliyle birlikte tam bir başucu kitabı niteliğini kazanmıştır.
   Yeni baskıda yine 3194 sayılı İmar Kanunu maddeleri esas alınmakta olup 6.baskısının yayımlanmasından sonra 7256 Sayılı Kanun, 7333 sayılı Kanun, 7394 sayılı Kanun, 7410 sayılı Kanun, 7417 sayılı Kanun ve 7421 sayılı Kanun ile İmar Kanununda gerçekleştirilen değişiklikler, gerekçeleri ile birlikte, ayrıntılı olarak açıklanarak kitap ilgili kısımlarına  işlenmiştir. Aynı şekilde, imar barışı (affı) olarak da bilinen, İmar Kanunun Geçici 16. maddesinin uygulanmasında birçok sorun ortaya çıkmış olması nedeniyle bu konu ayrıntılı olarak ele alınıp incelenmiştir.
   Her yeni baskıda olduğu gibi bu basıda da, eski tarihli içtihatların birçoğu çalışmada özet olarak verilmiştir. Kitapta daha çok Danıştay’ın güncel ve geçerli olan (2022-2021-2020 yıllarında ait kararlar) kararlarına yer verilmiştir. Bu sayede okuyucular en güncel içtihatlara ulaşabileceklerdir.
   Kitapta 6. baskılardan olduğu gibi imar davalarının ne şekilde nerelerde açılacağı, hangi işlemlere karşı imar davaları açılabileceği, bu davalarda verilecek olan kararlara karşı istinaf ve temyiz başvurularının nerelere ne şekilde yapılacağı konusu daha ayrıntılı olarak ele alınmış ve okuyucunun bu konularda bilgilendirilmesi amaçlanmıştır. Burada da güncel kararlar ilgili bölüme işlenmiştir. Aynı şekilde uygulamada çok yoğun olarak kullanılan ve içtihat kararlarında da yer alan imar mevzuatıyla ilgili temel yönetmelik hükümleri de çalışmanın ilgili bölümünde güncel ve tam metin olarak okuyucuya sunulmuştur.
   Kitapta uygulayıcıların ve okuyucuların talepleri doğrultusunda örnek dava dilekçelerine yer verilmiştir. Bu dava dilekçeleri uygulamada dava açacak kişilere yol gösterir niteliktedir. Bilindiği üzere idari yargılama usulünde yazılı yargılama usulü geçerli olup, zaman zaman dava dilekçelerinin usul kurallarına uygun olarak hazırlanmaması nedeniyle davacıların hak kaybına uğramaları söz konusu olabilmektedir. Kişilerin usulî sebeplerle hak kaybına uğramamaları için kitapta mevcut olan  örnek dava dilekçelerine, güncel dava örneklerinden derlenen, yeni dava dilekçeleri de eklenmiştir.
    
   Diğer Özellikler
   Stok Kodu9786052641774
   MarkaAdalet Yayınevi
   Stok DurumuVar
   9786052641774
                                                                                                                                                         

   PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.