• Tüm Kategoriler
  • Adalet Yayınevi 6413 Sayılı Türk Silahlı Kuvvetleri Disiplin Kanunu Şerhi (2 Cilt) Orhan Çelen ,Nihan Dokumacıoğlu

   Fiyat:
   1.094,00 TL
   İndirimli Fiyat (%15,2) :
   928,00 TL
   Kazancınız 166,00 TL
   4
   Bu Kitabımızın hazırlık yılları 2014 ve sonrasına aittir. 2016 yılında tamamlanan bu çalışmayı kitap haline getirerek baskıya hazırlanırken; 15 Temmuz 2016 günü gece saatlerinde başlayan FETÖ terör örgütü bağlantılı, demokrasiye ve özgürlüğe karşı yapılan darbe girişimi gerçekleşti. Ancak halkımızın sağduyulu hareketleri ve TSK.nin genelinin bunları desteklemeyen tutum ve davranışları, polisimizin yerinde müdahalesiyle bastırıldı. Kanlı biten ve demokrasiyi ortadan kaldırmayı amaçlayan bu eylemi lanetliyoruz. Demokrasiye yönelik her türlü müdahalenin de karşısında olmayı esas alıyoruz. Kendi halkına kurşun sıkan, meclisini bombalayan, masum erleri kirli oyunlarına alet eden bu kişilerin, TSK.ni temsil etmediği açıktır. Darbeler demokrasilerin düşmanıdır. Hiç bir gerekçe, darbeyi mazur gösteremez. Esasen bu ülke darbelerden çok acılar çekti. Bu yüzden hiç kimsenin böyle bir hareketi tasvibi de söz konusu olmamalıdır. TSK.nin şan ve şerefine bu lekeyi sürmeye çalışanları ve gizli ya da açık onun yanında olanları tarih affetmeyecektir. Milletimizde bunu unutmayacaktır. Darbeler ülkemizi yıllarca geriye götüren olaylar olmuştur.
   Bu olay sonrası değişen koşullar, bu Kitabın hemen baskıya girmesini de mümkün kılmadı. Keza zaman içerisinde TSK.nın yapısı ve ilgili mevzuatında yapılan önemli değişikliklerde, Kitabın yeniden gözden geçirilmesini gerektirdi. Örneğin, 25.7.2016 tarih ve 668 sayılı OHAL Kapsamında Alınması Gereken Tedbirler ile Bazı Kurum ve Kuruluşlara Dair Düzenleme Yapılması Hakkında Kanun Hükmünde Kararname ile Jandarma Genel K.lığı ile Sahil Güvenlik Komutanlığı, İçişleri Bakanlığına bağlandı. Bu değişiklik ile, Jandarma Genel Komutanlığının kuruluş ve kadrolarıyla konuş yerleri, İçişleri Bakanlığınca düzenlenecek, ancak sıkıyönetim, seferberlik ve savaşta kuvvet komutanlıkları emrine girecek birliklerin, kuruluş ve kadrolarıyla konuş yerlerinin düzenlenmesinde, Genelkurmay Başkanlığının görüşü alınacağı öngörüldü. Ayrıca Jandarma Hizmetleri Sınıfı personelinin her türlü özlük işlerinde, bu KHK.da hüküm bulunmayan hallerde, Devlet Memurları Kanunu’nun uygulanması, ancak, nasıp ve terfi, aylık ve diğer mali ve sosyal haklar bakımından statü ve rütbelerine göre Türk Silahlı Kuvvetleri Personel Kanunu, Uzman Jandarma Kanunu ile Uzman Erbaş Kanununa tabi personel hakkındaki hükümlerin tatbiki esası getirildi. Keza, bunların disiplin işlerinin, özel kanun hükümlerine göre yürütüleceği de öngörüldü. Arkasından çıkarılan 2.1.2017 tarihli ve 682 sayılı “Genel Kolluk Disiplin Hükümleri Hakkında Kanun hükmünde kararname” ile, Emniyet Genel Müdürlüğü, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı personeline ilişkin disiplinsizlik ve cezaları, disiplin amirleri ve kurulları ile disiplin soruşturma usulüne ilişkin hükümler düzenlendi. Daha sonra bu KHK., 7068 sayılı Kanun ile değiştirilerek kabul edildi.
   Bu bağlamda, TBMM Genel Kurulunda oyçokluğu ile kabul edilen 18 maddelik Anayasa Değişikliği 11 Şubat 2017 tarihli T.C. Resmi Gazete'de yayımlandı. Arkasından 16 Nisan 2017 tarihinde yapılan referandumda evet oylarının yüzde 51,4 olması sebebiyle halk oylamasından geçmiş oldu. Bu konudaki Yüksek Seçim Kurulu kararı 27/04/2017 tarihli ve 30050 sayılı Resmi Gazete’de yayımlandı. Getirilen değişiklikler ile ülkemizin yönetim sistemi yeniden dizayn edildi, 6771 sayılı Kanunun 13 üncü maddesi ile de disiplin mahkemeleri dışında askeri mahkemeler kaldırıldı. 16 ncı maddesi ile, 2709 sayılı Türkiye Cumhuriyeti Anayasasının “Askeri yargı” kenar başlıklı 145 inci, “Askeri Yargıtay” kenar başlıklı 156 ncı ve “Askeri Yüksek İdare Mahkemesi” kenar başlıklı 157 nci maddeleri yürürlükten kaldırıldı. Böylece Askeri Yargıtay, Askeri Yüksek İdare Mahkemesi ve askeri mahkemeler kapandı ve mevcut dosyalar 15.8.2017 tarihli ve 694 sayılı KHK’nin 36 ncı maddesiyle 926 sayılı TSK.Per.K.na eklenen geçici 45 inci madde ile, genel mahkemelere devredildi. 16 Nisan 2017 referandumuyla kabul edilen anayasa değişikliğine paralel olarak yasalarda bazı düzenlemelerin yapılması ihtiyacı ortaya çıktı. Özellikle askeri yargının kaldırılması sonrasında, TSK.ni ilgilendiren mevzuatta yapılacak paralel değişiklikleri beklemek gerekti.
   TSK.ni yakından ilgilendiren mevzuatta meydana gelen bu değişiklikler, Kitabımızın baskısında da gecikmeye neden oldu. Özellikle, Askeri Yargıtay ve Askeri Yüksek İdare Mahkemesi’nin geçmişteki uygulaması sonucunda geliştirilen ve olaylara ışık tutan emsal kararlarına ancak zorunlu hallerde değinmeye çalıştık. Bu durum, kitabımızdan bu açıdan da gözden geçirilmesine sebep oldu. Bu arada kağıt fiyatlarına gelen olağanüstü artışlar, Kitabımızın fiziki baskısınında gecikmesine neden oldu.
   Sonuçta, bu Kitabın uzun bir uğraşı sonucu sizlere ulaştığını söyleyebiliriz. Toplumun dinamik yapısı gereği, hukuk kurallarının da buna ayak uyduracağı açıktır. Ancak son 6-7 yılda gerçekleşen değişikliklerin, askeri disiplin hukuku açısından önemli hususlar içerdiği açıktır. Kitabımızın hacminin kapsamlı olması dikkate alınarak, iki cilt halinde yayımlamaktayız. Yararlı olması temennisiyle saygılarımızı sunarız.

   Barkod : 9786258153026

   Yayın Tarihi : 2022 Mayıs

   Kapak Türü : Karton Kapaklı

   Kağıt Türü : I.Hamur

   Baskı Sayısı : 1

   Sayfa Sayısı : 1786

   Ebat : 16x23,5

   Takım : 2 Cilt

   Dili : Türkçe

   Diğer Özellikler
   Stok Kodu9786258153026
   MarkaAdalet Yayınevi
   Stok DurumuVar
   9786258153026
                                                                                                                                                         

   PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.